oblíbené

Balaton

image

Náměstí v Keszthely

Naším dalším větším výletem po svatbě byl Balaton a Budapešť.

Už dlouho jsme chtěli společně vyrazit na Budapešti, ale vždy to nějak nevycházelo. Již dříve jsme tam společně byli – to když Pavlik slavil narozeniny a dostal ode mě jako dárek zájezd do Vidám parku – zábavného parku v Budapešti (který určitě stojí za návštěvu!). Ale to už je přeci jen pěkných pár let dozadu. Letos se nám však naskytla skvělá příležitost spojit výlet do Budapešti s pobytem u Balatonu, kam jsme měli namířeno na největší mládežnickou křesťanskou konferenci v Evropě.

Cesta s Orangeways aneb nikdy více

Vyráželi jsme v neděli ve 23:00 z pražského Florence a jelikož jsme lístky sháněli na poslední chvíli, nebylo k podivu, že RegioJet již měl vyprodáno, byli jsme tedy nuceni využít služeb Orangeways (nutno říct, že jsme byli vděční, že tam nějaký bus vůbec jede a máme se tam jak dostat!)

image

romantická zákoutí u Balatonu

Cesta začala celkem poklidně, dokonce přijel dvoupatrový autobus a Maďaři, kteří očividně vůbec neřeší nějaký zasedací pořádek a číslování sedaček nám dovolili si sednout do patra přímo před prosklené čelní okno, škoda jen, že jsme jeli přes noc a nebylo nic vidět.

Měli jsme naplánováno přestoupit v Györu na vlak a pokračovat dále do Keszthely, nejstaršího města u Balatonu. Avšak zde Maďaři překvapili! Na 5 hodinové trase dokázali „nahnat“ hodinové zpoždění bez jediné zácpy a zdržení. To byl však teprve začátek… Měli jsme zjištěné, kde zastavuje v Györu RegioJet a tak nějak jsme předpokládali, že zastávka Orangeways bude na podobném místě. Na přestup jsme měli hodinu, takže jsme byli celkem v klidu, až do chvíle, kdy autobus zastavil na pumpě u dálnice před výpadovkou na Györ, který ještě ani z dálnice nebylo vidět! Řidič začal vyndavat naše zavazadla a požadoval, abychom tam, in the middle of nowhere,  vystoupili nebo zaplatili téměř 100% příplatek za cestu až do Budapešti, a to podotýkám, že lístek do Budapešti i Györu stál stejně! Naštěstí jsme měli na jízdence vytištěno, že jedeme až do Budapeště, takže nás trochu neochotně zase nahnal do autobusu. Takto nám teda propadly již koupené lístky na vlak do Keszthely a museli jsme se vydat do Budapeště, kam se autobus doplížil s dalším téměř hodinovým zpožděním, takže jsme nestihli ani vlak odtama. Takže jediná zkušenost s Orangeways nám stačila a opravdu nedoporučujume…

A to ani nemluvím o tom, že jsme si spletli nádraží a celí uřícení dojeli na to špatné a po polopaté komunikaci s místními prodávajícími zjistili, že odtud to vážně do Keszthely nejede. Angličtina u Maďarů je jednoznačně snad nejslabší ze všech evropských měst, které jsme dosud navštívili. A to neposuzujeme jen z této zkušenosti, ale na základě týdenního pobytu a komunikaci snad se všemi generacemi. Nakonec nás zachránila aktivovaná data a roaming a dostali jsme se až do Keszthely.

Keszthely

image

palác Festetics – dominanta města

Hlavní město Balatonu, jak se Keszthely přezdívá, se rozkládá na západním konci jezera. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších míst Balatonu a v čím dál větší míře ho navštěvují i zahraniční turisté, v čele s Němci, kterých tam bylo opravdu nad očekávání. Také se zde člověk dorozuměl spíše německy než anglicky, pokud tedy lze hovořit o dorozumívání se.

Byli jsme ubytováni v tzv. „Frei Zimmer,“ tedy pokoji s vlastní kuchyňkou a soc. zařízením nacházejícím se v baráku pronajímatele, takových tu můžete nalézt opravdu mnoho. De facto si pronajmete patro či pokoj v domě někoho jiného. Náš pokoj byl prostorný a slunečný, takže určitě doporučujeme tento typ ubytování vyzkoušet.

image

ubytování v Keszthely

Pokud jste nadšení z koupání v jezerech, možná vás Balaton osloví, ale za nás musíme říct, že jednou to opravdu stačilo. „Pláže,“ jak místní označují trávník (někdy posekaný někdy ne, podle toho se též odvíjí výše vstupného) před jezerem nás spíše odrazovaly, ale když už jsme tu, tak to přeci musíme prubnout. Je pravda, že když se člověk odpoutá od všudypřítomného bahna v jezeře a zaměří se na velikost jezera, jeho příjemnou teplotu a úzký pruh navezeného písku, může se na chvilku zdát, že si užívá teplých dní někde na Kanárských ostrovech, ale tato představa se záhy rozplývá. Provozovatelé však chtějí, abyste se této představy drželi co nejdéle, proto u břehu najdete pěší zónu s restauracemi, obchůdky se suvenýry a zmrzlinami, které nápadně připomínají ty, které se nachází v Itálii či jiných letoviscích. Ale nás to prostě nedokázalo přesvědčit, pro nás stále moře znamená moře.

Ačkoliv procházky po molu nebo s výhledem na Balaton určitě stojí za to!

Pokud tedy nefandíte koupáním v jezerech a rybnících, stejně jako my, vydejte se do historického centra města, které má určitě co nabídnout!

image

romantický Balaton

Dominantou je určitě místní barokní zámeček Festetics, který se svou rozlohou řadí na třetí místo největších zámků v zemi. Jeho stavba trvala přes sto let a je často přirovnáván k francouzskému Versailles. (Krásný opravdu je, ale že by až tak? Ať každý posoudí sám..). Dnes se zde nachází muzeum. Odtud vede příjemná cesta na hlavní náměstí lemovaná kavárničkami a restauracemi. Po večerech zde často hraje živá hudba.

Keszthely je obecně městem muzeí, snad v žádném jiném městě jsem nenalezla takovou koncentraci muzeí, můžete si vybrat mezi muzeem Balatonu, panenek, keramiky, mučení, automat. hudebních nástrojů a fonografů a mnohými dalšími.