oblíbené

Věčné město – Řím

image

fontána di Trevi

Tak nejdříve pár obecných faktů o tomto věčném městě, jak se Římu přezdívá. Co si pamatuju z římského práva na škole, tak byl Řím podle tradice založen 21. 4. 753 př.n.l. Romulem na 7 pahorcích. Asi všichni znají legendu o Romulovi a Removi, 2 bratrech, kteří byli vychováváni vlčicí (což ukazuje i všudypřítomný symbol města-vlčice a k ní přisáté dvě malé děti). Město má být pojmenované právě po Romulovi – Roma. Římská říše byla asi nejpropracovanější říší v celých dějinách lidstva, tudíž i její kulturní dědictví je velké a je na co koukat.

Praktické tipy

Než začneme naší honbu po památkách – pár praktických rad. Skoro na každém místě v Římě najdete fontánky s vodou, kde si můžete natočit pitnou vodu (celý Řím je zásobený podzemními zdroji pitné vody), takže vám ubyde starost s vláčením se těžké lahve v batohu či jejím neustálým dokupováním. Další věcí jsou toalety, které tu též najdete na každém rohu, takže se nemusíte bát pít pravidelně a často.

První dojmy

image

Forum Romanum aneb co z něj zbylo

Osobně se mi Řím líbil (hned po Jeruzalému) ze všech měst nejvíce, což bylo hodně dáno slunečným počasím. S Římem může konkurovat snad jen Paříž, avšak oproti strojenosti a dokonalostí pohlcenými Pařížany, tu panuje mnohem uvolněnější atmosféra. Italové prostě umí žít – dlouhé večery trávené s rodinou a přáteli u sklenky dobrého vína a čerstvé pizzy má prostě větší kouzlo. Ale abychom zase nekřivdili Paříži – v ní bylo mnohem více čisto, Řím byl až překvapivě zanešený odpadky.

Forum Romanum

A teď už k samotným památkám – většina z nich otevírá kolem 9. hodiny ráno, takže se vyplatí si přivstat, ať si užijete ještě město bez návalu turistů. Základem každé prohlídky Říma je určitě Koloseum. Vstupné do něj stojí 7,5 eura (všechny ceny na celém webu jsou studentské) a zahrnuje rovněž vstup do Fora Romana. Proto doporučuju začít prohlídku u Fora Romana, kde nebudete stát ani zpola tak dlouhou frontu jako u Kolosea, jestli vůbec nějakou stát budete. Protože všichni vždy začínají od Kolosea, vyplatí se vám začít u Fora a ušetříte si čas i nervy.

Forum Romanum je nejstarší místo Říma, které nejdříve sloužilo jako pohřebiště, avšak poté, co ho Etrusci odvodnili známou stokou Cloaca Maxima si ho římští císaři vybrali jako centrum města. V dnešní době už tu můžete obdivovat spíše ruiny, které připomínají již zašlou slávu tohoto města. Co stojí za zhlédnutí jsou fresky na Titově oblouku znázorňující dobytí Jeruzaléma. Vážně se jedná už jen o archeologické naleziště, takže ani s průvodcem, který vám ukazuje, co tu kdysi stálo (když vidíte pouze 1 kámen), to není příliš velký zážitek.

Koloseum

image

nejznámější dominanta města

Od Fora je to kousíček k nejimpozantnější památce celého Říma – Koloseu. Stavba trvala 8 let a pracovalo na ní 20 000 otroků a zajatců. Později došlo k dostavbě posledního patra (za císaře Domiciana). Celý komplex sloužil k pobavení obyvatel – kromě gladiátorských her se tu odehrávaly i popravy, divadelní hry či náboženské obřady. Zajímavostí je, že celá stavba byla financována z kořisti z první židovské války (povstání Židů proti Římu) a dnešní podoba je výsledkem rekonstrukce z 19. století (originál amfiteátru tvoří asi jen 1/3). Určitě se vyplatí se zajít podívat i dovnitř, ačkoli se Koloseum svou zachovalostí nemůže měřit s jinými méně známými amfiteátry, třeba s tím ve Veroně.

image

fontána di Trevi

Fontána di Trevi

Myslím, že hned po Koloseu je nejvýznamnější dominantou právě tato fontána. Sousoší je vytesáno z mramoru a hlavní sochou je bůh Neptun. Toto místo je známé i díky pověře, že když člověk do fontány hodí euro, tak se do Říma jistě vrátí nebo nalezne pravou lásku. Mimochodem, eura sem hází opravdu všichni turisté, takže se každé pondělí odsávají a používají vesměs na charitativní účely.

Španělské schody

image

nejromantičtější místo Říma? 🙂

Neméně významným místem jsou Španělské schody, které slouží jako nejčastější místo schůzek a flirtování. Tudíž tu narazíte snad na největší počet prodavačů růží na světě, kteří se snaží přimět přítomné pány, aby za drobný peníz koupili svým drahým polovičkám červené či bílé čerstvé růže…Taky jsem dostala a rovnou tři – mám prostě skvělého kluka. 🙂

Pantheon

Mezi další klasické památky se řadí určitě Pantheon – nejdochovalejší antická památka v Římě. Pantheon neboli chrám všech bohů je unikátní svým kruhovým otvorem na kopuli, který se ničím nezakrývá, takže když sněží či prší, všechno se dostává přímo dovnitř. Zároveň je tato „díra“ jediným zdrojem světla v chrámě. Upřímně, kromě této unikátnosti, tu není co k obdivování, pokud vás tedy nepřitahují hrobky, které zde můžete obdivovat v hojné míře – mezi jinými je tu pohřben například Rafael či někteří italští králové.

Tohle musíte ochutnat!!!

image

nejlepší zmrzlina v celém Římě!

To, proč je Pantheon z mého pohledu tak důležitý, je fakt, že se v jeho blízkosti nachází nejlepší zmrzlina v celém Římě. Všichni papíroví průvodci tuto gelaterii doporučovali na prvním místě, tak nám to nedalo a museli jsme ji najít. Naštěstí to není tak těžké, nachází se asi 3 ulice od Pantheonu a jmenuje se Giolitti. A takovouto zmrzlinu jsem ještě nejedla a to do Itálie jezdím od mala a jenom za tento zájezd jsme ochutnali asi 5 různých druhů po celém Římě. Už když vejdete, tak vás udiví, že „prodavači“ zmrzliny jsou oblečeni do kvádra nebo alespoň košile s vestou a kravatou. Příjemným překvapením je určitě cena – za kopeček zmrzliny po celém Římě zaplatíte v průměru 1,5 – 2 eura a tady dostanete 2 „kopce“ a ještě polevu za 3, 5 eura. A v čem je zmrzlina tedy tak unikátní? Kousky ovoce v ovocné zmrzlině jsou samozřejmostí, ale to co překvapí, je určitě bonus v podobě pravé šlehačky či čokolády, kterou na zmrzlině dostanete jako kopeček navíc. Chutě zmrzlin v Giolitti určitě nezaměníte s žádnou jinou zmrzlinárnou a 100% si pochutnáte.

Památník Viktora Emanuela II.

image

Falešné zuby Říma 🙂

A zpátky k památkám! Další neodmyslitelnou zastávkou je památník sjednotitele Itálie – Viktora Emanuela II. Jedná se novoklasickou stavbu z bílého vápence, která má symbolizovat právě sjednocení Itálie. Obyvatelé Říma tuto stavbu nemají zrovna v lásce, o čemž svědčí i její přezdívky jako například „svatební koláč“ či „falešné zuby Říma“.

Ústa pravdy

image

ruce nám zůstali – jsme pravdiví 🙂

Jsou umístěna před vstupem do kostela Santa Maria in Cosmedin a známá jsou díky legendě, že sloužily jako detektor lži, kdy podezřelý musel do sochy vložit ruku, a pokud byl shledán jako lhář, byla mu ruka ukousnuta, ve skutečnosti za maskou stáli kněží, kteří „ukousnutí“ pomáhali mečem.

Co nevynechat?

image

úžasný konec úžasného dne 🙂

Samozřejmě jsme nemohli ani dnes vynechat pizzu a jelikož jsme měli večer více času, rozhodli jsme se zajít do poněkud luxusnější restaurace než byla ta včera. A co dodat? Byl to prostě nádherné zakončení nádherného výletu.

Poslední perlička, bohužel negativní, je z cesty zpět, kdy byl vykraden náš autobus a mnohým bylo odcizeno nemálo cenností (nám naštěstí ne, nebylo totiž co :D), což způsobilo naše zdržení na cestě – ne nadarmo se říká, že italská policie je nejhorší – kromě toho, že si nás přehazovali z jednotlivých poboček jak horký brambor, místo ve 21:00 jsme odjížděli až ve 2 hodiny ráno, naštěstí snad pojišťovna vše a všem nahradí.

…pokud zrovna nemáte dost peněz na cestu do Říma, můžete si udělat kousek Říma i doma – klikněte zde.